V Európe je čistenie budov nevyhnutnou súčasťou ich plánovanej údržby. Budovy sa spravidla čistia každé dva roky, v závislosti od vonkajších vplyvov, môže byť tento interval aj kratší. Majitelia nehnuteľností by mali chrániť svoje investície. Bohužiaľ nie vždy je tomu tak a niekedy prejde aj 10 až 20 rokov kým majitelia zváži ich prípadné čistenie. V tomto článku sa zameriame na organické znečistenie fasády.

Riasam, machu a plesniam sa najlepšie darí vo vlhkom a tmavom prostredí. Preto väčšina organického znečistenia na fasáde bude viditeľná na tmavších severných a východných stranách budov. Organické znečistenie môže mať rôzny tvar, veľkosť a farbu, najčastejšie sa vyskytuje ako zelený povlak, resp. vrstva na veľkých plochách fasády. V tomto smere existuje veľa kľúčových geografických a environmentálnych faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť tohto typu znečistenia.

Okrem estetického hľadiska, má organické znečistenie fasád budov negatívny dopad aj na zdravie ľudí, ktorí sa v nich zdržiavajú. Špeciálne plesne a ich emisie spôsobujú rôzne ťažkosti a ochorenia od astmy a podráždenia slizníc cez alergické reakcie horných dýchacích ciest, až po zápaly priedušiek. Plesne sú taktiež príčinou chronických bolestí hlavy. V krajných prípadoch môže neriešená pleseň negatívne ovplyvniť činnosť vášho mozgu.

Samozrejme, existujú riešenia ako problémom s organickým znečistením fasády predísť. Pri výstavbe rodinného alebo budovy nešetrite na kvalitnom stavebnom materiály, prípadne kvalitnom zateplení a používajte masívne konštrukcie.

Či už vám organické znečistenie na fasáde spôsobujú machy, riasy alebo plesne, náš tím odborníkov ŠADA vám pomôže s ich odstránením a prevenciou, čím vám zaručí bezpečnosť, a najmä ochranu vášho zdravia.