Čistenie fasád – potrebuje bytový dom náter fasády?

Po tom ako sa vykoná čistenie fasády, si vezmite jeden pohár vody a vyšplechnite ho na omietku. Ak sa voda stratí v omietke, tak sa dá predpokladať, že plesne a riasy čím skôr napadnú fasádu, pretože omietka bude zadržiavať vodu, tým pádom bude omietka obsahovať vlhkosť potrebnú pre rast mikroorganizmov. Ak všetka voda po fasáde stečie, nemôžu tam byť vhodné podmienky pre rast mikroorganizmov. Potrebujete teda nový náter? Ak áno, čítajte ďalej.

Náter fasády? Nepodceňujte prípravu.

Nový náter je najlepším spôsobom premeny, revitalizácie a ochrany exteriéru budovy. Pred začatím akejkoľvek vonkajšej maliarskej práce je potrebné dôkladne skontrolovať pevnosť a súdržnosť povrchu fasády. Fasáda musí byť bez znečistenia a trhlín, preto na znečistenej budove potrebujete najprv vykonať čistenie fasády. Problémy sa vyskytujú najčastejšie v oblastiach s vysokou úrovňou priameho slnečného žiarenia, konštantného tieňa, či zhromažďovania vody. Správna príprava vonkajšieho povrchu tvorí celý základ pre akúkoľvek prácu, je nevyhnutná pre správnu priľnavosť náteru.

Technológia hĺbkovej dezinfekcie

Od začiatku našej existencie máme vo vozovom parku vysokozdvižné plošiny, vďaka ktorým sme v minulosti opravovali omietky a nátery na kostoloch. Riasy a plesne sú na bytových domoch novinkou, ale naša spoločnosť vykonávala čistania fasád napríklad na kostoloch už oveľa skôr. Sami dobre vieme čo sa stane, ak nejaký systém nefunguje tak, ako by mal. Preto sme prešli prirodzeným vývojom a rozhodli sme sa používať technológiu hĺbkovej dezinfekcie, ktorá je mimochodom ekologická. Je však drahšia a komplikovanejšia no odstráni pleseň až z hĺbky omietky a teda výhodou je hlavne hygienické hľadisko. To čo sa stane keď sa podklad zle očistí sme vysvetlili v predchádzajúcom článku.

Aký je ďalší krok? Ako zabezpečiť dlhú trvácnosť náteru ?

Každá farba obsahuje ochranné látky, ktoré zabraňujú riasam a plesniam v raste. Tieto látky ale časom z farby vyprchajú. Čím hrubšia vrstva náteru je na fasáde, tým dlhšie sa ochranné látky v ňom udržia.

Aplikácia valcom: pri aplikácií farby valcom, dochádza k tomu, že miesto kde sa začína aplikovať mokrý valec bude obsahovať viac farby, ako miesto nasledujúce za ním. Po vyhotovení náteru to síce nie je vidno, ale to neznamená, že je to v poriadku. Práve tie miesta, kde bude farby menej, začnú skôr napádať mikroorganizmy a bude dochádzať k tvorbe fľakov. Preto je dôležité zabezpečiť rovnomerné nanesenie farby na povrch fasády.

Naša technológia: my využívame práve airless technológiu (bez vzduchové striekanie), ktorú používame pri precíznom vyhotovení nového náteru. Táto technológia nám umožňuje vytvoriť dokonalo rovnomernú vrstvu náteru a zabezpečiť tak požadovanú čo najdlhšiu životnosť.

Farba má tiež vplyv

Spomenúť musíme aj výber farby, ktorá má na trvácnosť celkového výsledku vplyv. Keďže ako realizátor znášame záruky, museli sme výber dodávateľa poriadne zvážiť. Po rôznych skúsenostiach so zahraničnými výrobcami, sme sa rozhodli spolupracovať so slovenským výrobcom farby Chemolak. Vybrali sme si jeho najvyššiu produktovú radu Decorhit Renovátor Profi. Receptúra náteru vyhovuje našim nárokom a zvýšenú cenu nijako nepremietame do našich služieb. Životnosť vašej fasády máte aj vo svojich rukách, pretože vaše rozhodnutie pri výbere vhodného farebného riešenia, teda odtieňa, ktorý nebude obsahovať organické pigmenty, ovplyvní veľa.

Sme tu pre vás na to, aby sme vám pomohli s výberom farby a realizáciou.